5.Sınıf Matematik Denk Kesirler Testleri Çöz

5. sınıf matematik öğrencileri aşağıdaki geniş kapsamlı denk kesirler testlerini çözerek okuldaki başarılarını artırabilirler. Testi bitirdiğinizde kaç doğru ve kaç yanlış yaptığınızı kontrol edebilirsiniz. Sınava başlamak için aşağıdaki “Başla” butonuna tıklayabilirsiniz.
5. sınıf denk kesirler testleri her sene yeni eğitim sistemine göre güncellenmektedir. Sınavdan önce buradaki testleri çözerek okuldaki başarınızı artırabilirsiniz. En geniş kapsamlı denk kesirler testlerini sitemizden çözebilirsiniz.

Toplamda 3 test ve 28 adet denk kesirler sorusu ve konu anlatımı bulunmaktadır. Sıkılmadan çözebilesiniz diye testleri 10’ar soruluk hazırladık. Bugünkü eğitim sisteminde sınavların önemi tartışılmaz. Bu zorlu yarışta ne kadar çok test çözerseniz o kadar başarılı olursunuz. Tüm öğrencilerimize başarılar dileriz!


5. Sınıf Denk Kesirler Test Linki
5. Sınıf Matematik Denk Kesirler Konu Anlatımı  Konu Anlatımı
5. Sınıf Matematik Denk Kesirler Testleri  Teste Başla
5. Sınıf Matematik Denk Kesirler Test  Teste Başla
5. Sınıf Matematik Denk Kesirler Genel Değerlendirme  Teste Başla

Denk Kesirler Konu Anlatımı

1/5 kesrine denk kesirler oluşturalım.

1/5 kesrini ve aynı miktarı gösteren başka kesirleri modelleyerek gösterelim.

denk-kesirler-konu-anlatimi-1

Yukarıdaki modellerde gördüğünüz gibi, 1/5 kesri 2 tane 1/10’e 1/5 kesri, 3 tane 1/15’e eş büyüklüktedir. Bu kesirler denk kesirlerdir.

Denk kesirler 1/15 = 2/10 = 3/15 biçiminde gösterilir.

Yapalım Öğrenelim

Halide’nin yaptığı modellerin ifade ettiği kesirleri yazınız. Bu kesirlerin denk olup olmadıklarını sembol kullanarak belirtiniz.

denk-kesirler-konu-anlatimi-2